O mně (a ze mě)

Jmenuji se Petra a na této stránce vám odkryju kousek sebe.

...každý máme svůj sen...

Každý máme svůj sen. A jako vše v našem životě, i sen má svůj čas. Někdy přijdou věci jako dar z čistého nebe, někdy se musíme k dané věci probojovat. Říká se, že … no, ono se toho napovídá. Důležitější je vlastní zkušenost, vlastní prožitek. Máme naučené vše vnímat hlavou, myslí a pocity jdou stranou nebo mají menší prioritu. Zapomněli jsme na „řeč“ našeho těla. Zapomněli jsme na přirozenost. Zapomněli jsme na upřímný smích. Zapomněli jsme jen být. Nespěchat, udělat si na sebe čas. Napojit se na celé své tělo. Splynout s duší. A právě jóga nám pomůže znovu vnímat sebe jako celek, vnímat přirozenost pohybu a dechu, vnímat krásu, lehkost a čistotu, vnímat příjemné pocity, které nám přináší praktikování jógy, vnímat pravou skutečnost a dělat si každý den takový, abychom se cítili sami sebou.

Vzpomínám si na jednu etapu ve svém životě, když už jsem neviděla nic krásného, jen smutný šedý svět. A právě v této době mi přišla na pomoc jóga, fyzické cvičení, relaxace, meditace a dechová cvičení. Ale až v okamžiku, kdy jsem se ponořila více do tajů jógy a zjistila, že jóga není jen o cvičení, ale že mění pohled na život, na vnímání světa, na lidí a věci – teprve potom začala mít jóga viditelný vliv i na můj život. Stejně tak jsem zjistila, že jsem necvičila tak úplně správně a neuměla ještě vnímat své tělo. A to je moc důležité, vnímat sama sebe, svůj dech, jen vypnout hlavu a nechat tělo přirozeně směřovat k rovnováze. Teprve pak to není dřina nebo úsilí, ono to jde samo. Ale vše potřebuje svůj čas.

...jóga zve k zastavení, ke vnímání přítomnosti a přijetí věcí takových, jaké jsou...

A jsem tam, kde jsem začala. Většinu života jsem milovala pohyb, péči o sebe a zájem o to, co to vlastně znamená být zdravý a jak se starat o prevenci. A tak jsem postupně sbírala různé útržky a informace o tom, co je dobré, co je zdravé, co naopak nedělat a co nám ubližuje. Teorie je bohatá a často protisměrná. Inu jak se říká, každý je individualita a každému pomáhá v daný čas na daném místě něco jiného. Jóga je komplexní a působí na celé tělo, odkryje ale každému v daný čas a na daném místě pouze to, co potřebuje zrovna nejvíce. A pokud se člověk pohrouží do tajů jógy hlouběji, začne mu odkrývat stále více a více. Teprve potom jsou účinky jógy znát lépe. A to přináší velkou radost a svobodu. Přináší záchranu v našem uspěchaném, logickém světě. Jóga zve k zastavení, ke vnímání přítomnosti, přijetí věcí takových, jaké jsou, nalezení nadhledu, k umění rozlišit, co je důležité a co ne; co je pomíjivé a co trvalé; co je pravdivé a co je pouze iluze, dokáže nám intuitivně včlenit do života myšlenku, že je lepší nechat hodně věcí jen tak plout, plynout – a na druhou stranu nás nutí k sebekázni a aktivní účasti na vlastním životě, zodpovědnosti za sebe sama, prostě už nebýt na ničem a nikom závislý. Zkráceně shrnuto do praktického života: jóga je tu pro nás, abychom se dokázali dle potřeby zklidnit či naopak načerpat vitalitu a energii – a to vše sladit tak, abychom neustále směřovali k rovnováze.

...jóga je na celý život a nikdy není stejná...

A právě zde se zrodil můj sen. Sdílet jógu s ostatními. Proto jsem se stala lektorkou jógy. Když cvičím, zapomenu na okolní svět, na povinnosti a plně se věnuji tomu, co mám tak ráda. Praktikování jógy. A nejsem v tom sama. Jóga je na celý život a nikdy není stejná, každý den je jiná, zajímavá. Jako každý z nás.

Jsem obyčejný člověk, který žije obyčejný život. Jsem matka dvou úžasných chlapečků, manželka úžasného muže, a žiji ve svém vysněném domečku na vesnici s terasou, kde si mohu rozložit jógamatku, ponořit se do knihy o józe anebo si jen odpočinout u jiné literatury. Jsem vášnivá čtenářka, miluji hru na violoncello (i v hudbě, stejně jako při józe, je člověk plně v přítomnosti, soustředí se na sladění těla i ducha, vypne hlavu a vnímá energii vydávanou i přijímanou současně), velmi mě baví pečení a vaření, miluju spontánní tanec (účastním se pravidelného cvičení Mohendžodáro) a také … něco si také nechám pro sebe :-).

Tolik pro představu, abyste poznali dalšího člověka, který tu není náhodou. A ani vy tu nejste náhodou. :-)